Kraniosakrální terapie je celostní terapie vycházející ze slov kranio (hlava) a sacrum (kost křížová), což jsou dva důležité terapeutické body, se kterými při terapii pracujeme. Při terapii se využívá poslechu kraniosakrálního rytmu, na který se terapeut naladí, a se kterým v tichu a klidu spočívá. Zjednodušeně můžeme říct, že se pracuje s nervovým systémem, který jelikož řídí celý organismus, bude mít terapie vždy vliv na celé tělo a duši.
Kraniosakrální terapie je kouzelná v tom, že při ní terapeut tělu nic neurčuje, nenastavuje a nevnucuje. Terapeut plní roli zprostředkovatele a pozorovatele, přes jehož ruce se vše odehrává samo. Právě v kraniosakrální terapii se nám ukazuje obrovská moudrost a inteligence těla a duše, kteří nepotřebují terapeuta opraváře, který přijde tělo narovnat a opravit. Stačí jim bdělá pozornost a přítomnost vnímavého terapeuta, který ctí a respektuje nastavení systému každého jednotlivého člověka. Terapeut s takovými kvalitami mnohem lépe naváže komunikaci s tělem, které s ním bude mnohem lépe spolupracovat. Tělo a tkáně těla totiž nemají rády invazivní a násilné manipulace a zásahy, i když jsou to zásahy za účelem zdravotního ošetření. Jemnost, respekt a neinvazivnost jsou hodnoty, které tělo a duše náležitě ocení, a na základě kterých nás pustí do svého systému. A přesně to se odehrává při kraniosakrální terapii. Tělo a duše si sami řeknou, co si chtějí poladit. Terapeut jim skrze kraniosakrální terapii vytvoří optimální podmínky, ale dále už nechá tělo a duši, ať si pracují jak potřebují. Terapeut je plně přítomen svou pozorností a vnímá, co tělo potřebuje, a to následuje.
Takže v čem že je kraniosakrální terapie tak kouzelná? Dává našemu tělu a duši obrovskou svobodu volby a možnost se vyladit a zharmonizovat. Nemusíme ji tedy vyhledávat pouze v případě, že nás trápí nějaká zdravotní nebo psychická potíž, nýbrž ji můžeme využít i jako skvělý nástroj pro svůj osobní rozvoj a poznání sebe sama. Při kraniosakrální terapii můžeme prožívat niterné a silné zážitky, jelikož terapie jde do hloubky naší duše. Zajímavé je, že i pro terapeuta je každá terapie zajímavým zážitkem. Pokud se totiž terapeutovi daří být během terapie v bdělé pozornosti a přítomnosti, může i on zažívat stavy hlubokého klidu a míru.