Komplexní přístup v léčbě chronických trávicích nemocí

Trávicí obtíže vyžadují komplexní přístup ostatně jako všechny chronické nemoci. Trávení je ovšem pro naše celkové zdraví natolik zásadní, že je u nich celostní postup opravdu žádoucí.

A co znamená komplexní celostní přístup k léčbě trávení? Znamená to zaměřit se na všechny důležité oblasti, které významně ovlivňují to, jak trávíme, a ty harmonizovat. Zároveň to znamená eliminovat disharmonické aspekty, které narušují naši psychiku, mysl a tělo, a udržují nás tak v nemoci. 

Na co je tedy třeba se z mého pohledu zaměřit?

Harmonická mysl, psychosomatický aspekt

Když je naše mysl klidná a v harmonii, je harmonické i naše tělo. Mysl zásadně ovlivňuje to, jak se cítíme, a to ovlivňuje jak nám je v těle. Harmonizace obsahu naší mysli patří mezi nejzákladnější pilíře uzdravení a je to každodenní práce, kdy se rozhodujeme, co v naší mysli chceme živit, a co ne. To souvisí s naším celkovým postojem k životu, kde nám problém s trávením přímo ukazuje, na čem potřebujeme zapracovat. Co neumíme v životě strávit? Co nezkousneme?,… Máme nastavenou mysl na zdraví nebo na nemoc? Nebo dokonce na nevyléčitelnost? Uvažujeme neustále v nemoci nebo ve zdraví? To jsou zásadní otázky, kterými je třeba se při uzdravování zabývat.

Léčivá strava

Stravou vyživujeme každou buňku našeho těla, proto je podstatné vybírat potraviny, které naše tělo léčí, a eliminovat ty, co ho zatěžují a znečišťují. Výběr čisté, pestré a kvalitní stravy dodá buňkám potřebnou výživu, a ty tak mají energii a sílu pro hojení. Když jíme příliš zatěžujících potravin ve chvíli, kdy tělo není úplně v pořádku, musí organismus vydávat energii na zpracování těchto zatěžujících potravin, místo aby z potravy dostal maximální užitek ve formě výživy a mohl ji použít pro svou regeneraci. Čistá kvalitní strava naše tělo navíc přirozeně detoxikuje a nezanáší ho škodlivinami.

Bylinky a nutrienty 

Někdy může být tělo dlouhodobě oslabeno a vyčerpáno vlivem nemoci a chronického stresu a napětí, s čímž nám mohou pomoci poklady z přírody. Bylinky, vitamíny a minerály a další přírodní prostředky mohou uzdravení urychlit, jelikož tělu pomohou s regenerací a nastavením harmonického vnitřního prostředí. Každá bylinka navíc působí i na duševní rovině, a může být skvělým doplňkem při harmonizaci mysli. 

Přirozený kvalitní spánek

Spánek je v rámci regenerace a hojení těla léčebný prostředek číslo 1. Pokud se uzdravujeme, rozhodně ho nesmíme opomenout, a naopak mu věnovat náležitou pozornost. Co můžeme udělat pro přirozený spánek? Tělo má rádo pravidelný rytmus, proto je dobré chodit spát a vstávat v podobnou hodinu každý den. Kvalitní spánek silně narušuje modré světlo z displejů, proto je dobré minimálně 1 hodinu před spaním nekoukat do displejů, případně se před modrým světlem chránit pomocí červených brýlí blokující modré světlo. Spánek můžeme podpořit celkovým večerním zklidněním těla i mysli, čímž tělo lépe připravíme na kvalitní a hluboký spánek. Využít můžeme samozřejmě také širokou nabídku bylinek pro podporu zdravého spánku.

Fyzioterapie 

Fyzioterapie má své právoplatné místo v léčbě chorob trávení a může u nich být velmi nápomocná. Na základě zánětu, infekce, operace nebo poranění dochází ke změnám napětí tkání a může být narušena jejich vzájemná komunikace mezi sebou. To vše může vést ke snížené funkci trávicích orgánů. Například na základě prodělaného zánětu slepého střeva se lidi po operacích mohou setkávat s bolestmi v různých oblastech, a u žen to může být příčinou neplodnosti či jiných potíží v oblasti pánve. Z fyzioterapie se pro léčbu trávení využívá zejména viscerální terapie, která pracuje přímo s orgány, dále terapie břišní stěny, dýchání a spousty dalších technik včetně kraniosakrální terapie pro harmonizaci nervového systému. Oblast břicha a břišní stěny je velmi citlivá, proto k ní potřebujeme přistupovat s jemností a respektem. V rámci fyzioterapie trávicích obtíží se zaměřujeme také na schopnost vnímat sám sebe, abychom byli lépe schopni řídit se svými pocity a poslouchat své tělo.

Přirozený pohyb a vědomý odpočinek

Kombinace zdravého pohybu a vědomého odpočinku má také své místo v léčbě trávení. Pohyb je pro zažívání důležitý, protože zabraňuje stagnaci lymfy a naopak podporuje její cirkulaci. Zároveň podporuje prokrvení trávicích orgánů, stimuluje pohyb střev, aktivuje imunitu a udržuje tělo v dobré kondici. Vědomý odpočinek podpoří regeneraci organismu a relaxaci psychiky. Záměrně píšu vědomý odpočinek, protože když odpočíváme cíleně a vědomě, má to zcela jinou kvalitu, než když odpočíváme nevědomě. Uveďme si to na dvou příkladech. Odpočívat můžeme tak, že si lehneme na gauč s telefonem a budeme kontrolovat sociální sítě, nebo si můžeme lehnout na gauč, zavřít si oči a pustit si relaxační hudbu. V druhém případě odpočívá i mysl a nervový systém, a je to tak mnohem hlubší odpočinek.

Na základě vlastní zkušenosti s chronickou nemocí trávení jsem si vytvořila tuto kombinaci léčebných prostředků, která se mi osvědčila jako efektivní cesta k uzdravení trávení, a využívám ji jak u sebe, tak i ve své praxi. I když je to vždy záležitost velmi individuální a každý potřebujeme zapracovat na některé oblasti více a na některé méně, vždy se nakonec dostaneme ke všem těmto bodům, protože se vzájemně doplňují a ovlivňují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *