Protože je to jemná a neinvazivní forma terapie na úrovni orgánů, která však má hluboké působení na tělo i na duši. Přes povrch těla se ovlivňují i v hloubce uložené orgány a jejich obaly, což může mít za následek uvolnění i daleko vzdálených a na první pohled vzájemně nesouvisejících struktur. V těle je vše provázané a vše souvisí se vším, proto když ovlivníme jakoukoliv tkáň, vždy to bude mít vliv i na další oblasti.
A proč vůbec terapeuticky působit právě na orgány? Ve fyzioterapii jsme zvyklí se zaměřovat primárně na pohybový aparát, ačkoliv pod křídla fyzioterapie spadají všechny soustavy našeho těla, včetně trávicí, vylučovací či třeba nervové soustavy. Stejně jako může dojít ke stažení svalu nebo šlachy, i orgán může být v patologickém stažení nebo může docházet k jeho blokaci. Každý orgán v těle totiž potřebuje vykonávat svůj přirozený pohyb, který je důležitý pro správnou funkci orgánu. Když dojde vlivem různých aspektů k omezení tohoto pohybu, orgán se zablokuje, čímž dochází k omezení jeho funkce. Metoda viscerální terapie obnovuje přirozený pohyb orgánů a uvolňuje jejich stažené části, čímž poskytuje orgánům možnost lépe pracovat, a optimalizuje tak jejich funkci.
Někdy mohou být potíže pohybového aparátu způsobeny právě stažením nebo blokací orgánů, kdy se toto stažení přenáší na úroveň svalovou. Jako jednoduchý a velmi častý příklad můžeme uvést bolest bederní páteře, která může být způsobená blokací ledviny. Když dojde cestou viscerální terapie k uvolnění ledviny, může bolest bederní páteře odejít. Pokud budeme chtít jít ještě více do hloubky, můžeme v kombinaci s viscerálním ošetřením využít i naturopatie a ledviny posílit pomocí přírodních prostředků, stravy a bylin.
Viscerální terapie působí i na naši psychiku, jelikož každý orgán má k sobě přiřazené určité emoce. Když tedy viscerálně pracujeme na daném orgánu, mohou se uvolnit i emoce, které jsou v daném orgánu uložené, a dojít tak k uvolnění nejen fyzického těla, ale i duše.
Viscerální terapie je komplexní metodou respektující přirozenou moudrost těla, do které nijak nezasahuje, nýbrž mu nabízí pomocnou ruku k optimalizaci jeho fungování.